2019 m. spalio 28 d. Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje vyko antrasis šiais metais ciklo „Jaunoji judaika“ renginys – paskaita „Antraeilė atmintis: Panerių memorialas sovietmečiu ir posovietmečiu (1944-1989)“, kurią skaitė mokslininkas, atminimo politikos tyrinėtojas dr. Zigmas Vitkus.

vitkus

Praėjus penkiolikai metų po Antrojo pasaulinio karo pabaigos, pačiame Šaltojo karo įkarštyje, Sovietų Sąjungoje prasidėjo centralizuota, valdžios inicijuojama reguliuojama paminklų statyba ir memorialų steigimas. Sovietų Lietuvoje panašiu metu pradėtos vystyti trys nacių vykdytų masinių žudynių vietos: Pirčiupiai, Kauno IX fortas ir Paneriai, iš kurių dvi, kaip žinia, buvo Holokausto vietos. Iš pradžių atrodė, kad visi trys objektai bus vystomi tuo pačiu metu, tačiau netrukus išryškėjo Pirčiupių ir Kauno IX forto prioretizavimas, o Paneriai netruko virsti antraeile atminimo vieta ir buvo beveik pamiršta. Susitikimo metu Klaipėdos universiteto istorikas Zigmas Vitkus ieškos atsakymų į klausimus, kodėl Paneriai ilgus metus, bemaž dešimtmečius, tiek architektūriniu, tiek muziejiniu požiūriu buvo taip silpnai plėtota atminimo vieta? Kokios priežastys – ekonominės, politinės, istorinės – galėjo tai nulemti? Kodėl didžiausia pagal aukų skaičių nacių režimo nusikaltimo Lietuvoje vieta, esanti arčiausiai LSSR galios centro, sovietmečiu taip retai lankyta oficialių asmenų? Kodėl taip mažai reklamuota? Kodėl keletą kartų turėję prasidėti Panerių architektūrinio ir muziejinio sutvarkymo projektai nebuvo įgyvendinti, o pagaliau įgyvendinus, nebuvo pagarsinti? Ar būta koreliacijos tarp tokios permanentinės šios atminimo vietos stagnacijos ir Sovietų valstybės vidaus bei užsienio politinės konjunktūros?

Kviečiame pažiūrėti paskaitos įrašą.

Dr. Z. Vitkus yra mokslo darbuotojas Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institute, 2019 m. apsigynė disertaciją, kurioje tyrė Panerių memorialo atvejį atminimo politikoje. 2014-2019 metais dr. Z. Vitkus buvo Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Panerių memorialo vedėjas ir memorialo kompleksinio atnaujinimo koordinatorius.