Gegužės 10 d. nacionalinėje bibliotekoje įvyko ypatingas susitikimas su žinomu istoriku, Žydų teologinės seminarijos Niujorke profesoriumi Davidu Fishmanu ir knygos „Knygų gelbėtojai Vilniaus gete: partizanai, poetai ir lenktynės su laiku gelbstint žydų kultūros vertybes nuo nacių“ autoriumi.

Kviečiame pažiūrėti susitikimo įrašą.

Ši populiariu ir itin jautriu stiliumi parašyta istorinė studija 2017 m. apdovanota Nacionaliniu žydų knygos apdovanojimu. Lietuvos auditorija, kuriai vertimas į lietuvių kalbą gegužės 10 d. buvo pristatytas pirmą kartą, taip pat vieningai patvirtino, jog tai – itin svarbus Lietuvos ir pasaulio žydų kultūros istorijai darbas.

Knygoje pasakojama apie Vilniaus gete veikusią „Popierinę brigadą“ – grupelę žmonių, kurie, nacių priversti atrinkinėti į Vokietiją grobiamus žydų kultūros dokumentus (knygas, paveikslus, religinius reikmenis), rizikavo savo gyvybe, mėgindami paslėpti ir išsaugoti dalelę žydų istorijos ir kultūros. Dalis išgelbėtų lobių pergyveno Antrojo pasaulinio karo žiaurumus. Šiandien tai – vertingi žydų mokslinių tyrimų instituto YIVO Niujorke, Jeruzalės hebrajų universiteto, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir kitų institucijų eksponatai.

fishman

Renginį Nacionalinėje bibliotekoje moderavusio istoriko, Lietuvos istorijos instituto direktoriaus pavaduotojo dr. Dariaus Staliūno ir prof. D. Fishmano pokalbis grąžino į Vilnių neįtikėtiną istoriją, kai didžiulė pagarba raštui ir kultūrai nublanko prieš nužmoginantį gyvenimą gete, paskatino kasdien rizikuoti gyvybe viliantis, kad išsaugotos vertybės pratęs Lietuvos Jeruzalės gyvenimą po karo.

Renginyje dalyvavo Izraelio Valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas, JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall, Seimo narys Emanuelis Zingeris, Nacionalinės bibliotekos direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas ir kiti garbūs svečiai.