Pradėję dirbti su Nacionalinės bibliotekos Judaikos rankraščių kolekcija, esame radę daugybę įvairių laiškų, kupinų žymių ir šiandien jau nežinomų žmonių darbo, gyvenimo, džiaugsmų ir negandų detalių. Jie domina, jaudina, verčia galvoti apie siuntėjų ir adresatų likimus, gilintis į jų istorijas. Tačiau, ko gero, niekad dar nebuvome tiek nustebinti, kaip prieš porą dienų „gavę“ 1881 m. siųstą atvirlaiškį. Jis buvo adresuotas Vilniaus mokslininkui, bibliofilui, bendruomenės mecenatui Matui Strašunui (1817-1885), kurį galima laikyti Judaikos kolekcijos patronu: juk būtent jo knygų ir rankraščių kolekcija, testamentu perduota žydų bendruomenei, tapo pirmos Vilniuje viešos žydų bibliotekos branduoliu, o ir pati viešos bibliotekos idėja priklausė M. Strašunui, palikusiam lėšų jai išlaikyti. Iki 1940 m., kai biblioteka buvo nacionalizuota sovietų administracijos, ji buvo aktyviai lankoma ne tik vilniečių skaitytojų, bet ir turistų.

strash1

strash2

Siuntėjas, Miunchene gyvenęs tradicinės žydų literatūros tyrėjas Chaimas Mejeris Horovicas praneša Matui Strašunui apie savo darbą prie žymaus senovės rabio Eliezerio rankraščių mokslinio leidimo ir teiraujasi, ar Strašunas savo bibliotekoje turi jam tam tikrų darbui reikalingų, Miunchene nepasiekiamų leidinių. Jei tai būtų dviejų universiteto profesorių susirašinėjimo pavyzdys, jis liktų tiesiog akademinės rutinos reliktu. Tačiau Matas Strašunas gavo tik tradicinį žydų išsilavinimą, daugiausia pasimokė iš savo tėvo, pripažinto talmudinio autoriteto Samuelio Strašuno (1793-1892), o Europos kalbų ir mokslinės humanitarikos žinias sukaupė savarankiškai. O jo knygų kolekcija turėjo didžiulę mokslinę vertę.

strash3

Šis atradimas tapo tikru įvykiu dar ir dėl to, kad tai pirmas Lietuvoje aptiktas Mato Strašuno korespondencijos pavyzdys. Po II Pasaulinio karo jis buvo atrastas ir saugomas Vilniaus žydų muziejuje, o muziejų uždarius 1949 m., laiškas kartu su kitais muziejaus fondas buvo priglaustas Antano Ulpio Knygų rūmuose.

Šis atvirlaiškis papildys mūsų virtualią parodą „Strašuno bibliotekos žmonės ir knygos“: https://parodos.lnb.lt/exhibits/show/strasuno-biblioteka