Purimas – vienintelė šventė žydų tradiciniame kalendoriuje, leidžianti persirengimus, linksmus pasirodymus (purimšpilius), gausų alkoholio vartojimą bei per kraštus besiliejantį linksmumą. Kaip kad senovinėje  žydų bendruomenės stebuklingo išgelbėjimo nuo užtikrintos pražūties istorijoje, šią dieną viskas  virsta „aukštyn kojom“. Todėl ir parodijos žanro vystymas žydų literatūroje siejamas su viduramžiškomis Talmudo ir kitų garbingų klasikinių tekstų parodijomis, skirtomis Purimo šventei.  Žinomiausia jų – „Purimo traktatas iš Girtuoklių Talmudo“, parengta apie 1320 m. Prancūzijoje ir Italijoje gyvenusio išminčiaus Kalonimo ben Kalonimo. Tekstas pirmą buvo išleistas Pesaro 1527 m. ir šimtus kartų perleistas įvairiomis versijomis. Pati knyga yra parašyta imituojant rimtos religinės knygos stilistiką.

Kalonimos ben Kalonimos Traktatas „Purimas“ iš Girtuoklių Talmudo, kartu su Girtuoklių vakaro sakme ir Purimo atleidimo maldomis. Varšuva, N. Šriftgiserio spaustuvė, 1885

Po jo sekė ir kitos parodijos: „Butelio knyga“, „Prieštaravimų traktatas“, „Purimo testamentas“ ir kt. „Purimo traktato“  tekstas, kaip ir Talmudas, parašytas hebrajų ir aramėjų kalbomis talmudinio disputo stiliumi su komentarais, o leidinio struktūra ir šriftai atitinka standartinius Talmudo leidimus. Štai fragmentas, sudarantis Pesach šventės sakmės parodija: „Kuo ši diena skirtinga nuo kitų? Kiekvieną dieną mes tai dirbame, tai valgome, o šią dieną vien valgome ir geriame. Kiekvieną dieną geriam arba vandenį, arba vyną, šią gi dieną – tik vyną. Kiekvieną dieną valgome, kad pasisotintume, o geriame – kad numalšintume troškulį, o šią dieną – prisivalgom ir prisigeriam.

(Įpildami dešimtą stiklinę) Kalbėjo mūsų mokytojas Butelis: stenkitės, kad Purimo puota būtų ne trumpesnė nei trijų dienų ir trijų naktų. O mūsų mokytojo Kliunktėjo nuomonė – septynios dienos ir septynios naktis!”

Aišku, nereikia suvokti šią parodiją kaip žydų bendruomenės įpročių dokumentavimą – kaip bet kokia humoristinė literatūra, ji kupina perdėjimų, juk jos tikslas – padaryti ir šiaip jau linksmą Purimo šventę dar linksmesne.

 

Tekstą parengė Lara Lempert